شرکت های گروه

شرکت های گروه ( سیاست تنوع بخشی دارایی‌ها)

گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) به‌منظور ایجاد بازوهای اجرایی متفاوت در مجموعه در جهت پیشبرد استراتژی‌های متنوع سرمایه‌گذاری، اقدام به خرید سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری در اندازه کوچک‌تر نموده است. ازآنجایی‌که خرید این شرکت‌ها عموماً به‌صورت اقساطی بوده، فرصت مناسبی برای سهامداران گروه ایجاد نموده تا علاوه بر استفاده از اهرم‌های مالی سودآور از فرصت ایجاد شده در کنترل بخش بزرگ‌تری از دارایی‌های عموماً بورسی برخوردار باشند و این مهم در راستای ایجاد فرصت سودآوری بیشتر برای سهامداران، با هم‌افزایی بیشتر مدیریت منجر به کسب بازدهی مناسب خواهد شد. از نمونه‌های مهم اجراشده در گروه می‌توان به شرح پیوست اشاره نمود.

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت (وصنعت)

در بهمن‌ماه ۱۳۹۶، گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) اقدام به خرید ۵۱ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت (سرمایه‌گذاری صنعت و معدن سابق با نماد وصنعت) از بانک صنعت و معدن نمود. از آنجا که شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت خود از سهامداران عمده شرکت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری ایران و فرانسه، نیروکلر، گلوکوزان، کاشی پارس، لیزینگ صنعت و معدن و چندین شرکت دیگر است، گروه با خرید این شرکت نه‌تنها مالک سبد متنوعی از سهام شد، بلکه کرسی هیئت‌مدیره برخی از آن‌ شرکت‌ها را نیز در اختیار گرفت و بر این اساس، توانست در پیشبرد عملیات و بهبود عملکرد شرکت‌های مذکور نقش به‌سزایی ایفا کند. خرید این شرکت به‌صورت اقساطی، فرصت مناسبی برای گروه در فضای تورمی موجود ایجاد کرده است تا بتواند به سودآوری بیشتر برای سهامداران دست یابد. همچنین با توجه به تعهدات گروه به عنوان سهامدار جدید، نام شرکت به سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت (وصنعت) تغییر یافت.

شرکت سرمایه گذاری جامی (وجامی)

شرکت سرمایه‌گذاری جامی (وجامی) در سال ۱۳۸۳ به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شد و در سال ۱۳۹۱ در فهرست شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار در بازار پایه درج گردید. در فروردین ماه سال ۹۵ بیش از ۷۲ درصد از مالکیت این شرکت توسط گروه از گروه سرمایه‌گذاری بهمن خریداری شد. شرکت سرمایه‌گذاری جامی (وجامی) به عنوان بازوی اجرایی، در جهت تحقق به استراتژی تنوع بخشی سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی مانند اوراق با درآمد ثابت و سرمایه‌گذاری‌های خرد بورسی برای گروه فعالیت دارد.

شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران (واعتبار)

شرکت سرمایه‌گذاری اعتبار ایران (واعتبار) به عنوان یک شرکت تولیدی در سال ۱۳۴۹ در صنعت خودرویی از سوی گروه بهمن تاسیس شد. این شرکت در اردیبهشت ماه ۱۳۵۲ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد، در سال ۱۳۸۳ تغییر موضوع فعالیت شرکت از تولیدی به سرمایه‌گذاری تصویب شد و در سال ۱۳۸۴ نام شرکت از دوچرخه و موتورسيکلت سازی ايران (سهامی عام) به شرکت سرمايه‌گذاری اعتبار ايران (سهامی عام) تغییر یافت. همچنین نماد شرکت از گروه خودرو‌سازی به گروه واسطه‌گری‌های مالی منتقل شد و در سال ۱۳۹۵ طی تغییر نماد جدید شرکت (واعتبار) توسط هیات پذیرش بورس تصویب شد. در اسفندماه ۱۳۹۳، گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) بیش از ۸۱ درصد از مالکیت شرکت سرمایه‌گذاری اعتبار ایران را از گروه سرمایه‌گذاری بهمن به‌صورت اقساطی خریداری نمود. از آن ‌پس این شرکت به‌عنوان بازوی اجراییِ بورسی گروه، در راستای سرمایه‌گذاری‌های خرد بورسی و بازار کالایی و آتی ایفای نقش می‌کند. در حال حاضر اقساط معامله به طور کامل تسویه شده است.

شرکت سرمایه گذاری پایا تدبیر پارسا

شرکت توسعه صنایع معدنی امید در سال ۱۳۹۰ به عنوان یک شرکت تخصصی سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی (سهامی خاص) توسط گروه سرمایه‌گذاری امید تاسیس شد. گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) ۱۰۰ درصد مالکیت شرکت توسعه صنایع معدنی امید را از شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به‌صورت اقساطی خریداری نمود. پس از خرید این شرکت، با بهینه‌سازی سبد سهام سرمایه‌گذاری و کاهش هزینه‌ها، سودآوری در این شرکت افزایش یافت. در مهرماه همان سال، نام شرکت به شرکت سرمایه‌گذاری پایا تدبیر پارسا تغییر یافت و از آن‌‌ پس این شرکت با سهام مدیریتی سرمایه‌گذاری سبحان (وسبحان) به‌عنوان بازوی اجرایی گروه در تحقق فرآیند خصوصی‌سازی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایفای نقش می‌کند.