شرکت های گروه

شرکت های گروه ( سیاست تنوع بخشی دارایی ها)

گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران به‌منظور ایجاد بازوهای اجرایی متفاوت در مجموعه در جهت پیش برد استراتژی‌های متنوع سرمایه‌گذاری، اقدام به خرید سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری در اندازه کوچک‌تر نموده است. ازآنجایی‌که خرید این شرکت‌ها عموماً به‌صورت اقساطی بوده، فرصت مناسبی برای سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری ایجاد کرده تا علاوه بر استفاده از اهرم‌های مالی سودآور از فرصت ایجادشده در کنترل بخش بزرگ‌تری از دارایی‌های عموماً بورسی برخوردار باشند و این مهم در راستای ایجاد فرصت سودآوری بیشتر برای سهام‌داران، با هم‌افزایی بالاتر مدیریت منجر به کسب بازدهی مناسب خواهد شد. از نمونه‌های مهم اجراشده در گروه می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت

در بهمن‌ماه ۱۳۹۶، گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران اقدام به خرید ۵۱ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت (سرمایه‌گذاری صنعت و معدن سابق) از بانک صنعت و معدن نمود. ازآنجاکه شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت خود از سهام‌داران عمده شرکت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری ایران و فرانسه، نیروکلر، گلوکوزان، کاشی پارس، لیزینگ صنعت و معدن و چندین شرکت دیگر است، گروه توسعه صنعتی ایران با خرید این شرکت نه‌تنها مالک سبد متنوعی از سهام شد، بلکه کرسی هیئت‌مدیره برخی از آن‌ شرکت‌ها را نیز در اختیار گرفت و بر این اساس، توانست در پیشبرد عملیات و بهبود عملکرد شرکت‌های مذکور نقش به سزایی ایفا کند. خرید این شرکت به‌صورت اقساطی، فرصت مناسبی برای شرکت گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران در فضای تورمی موجود ایجاد کرده است تا بتواند به سودآوری بیشتر برای سهام‌داران دست یابد. همچنین با توجه به تعهدات گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی به عنوان سهام‌دار جدید، نام شرکت به سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت تغییر یافت.

شرکت سرمایه گذاری جامی

شرکت سرمایه‌گذاری جامی در سال ۱۳۸۳ به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شد و در سال ۱۳۹۱ در فهرست شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار در بازار پایه درج گردید. در فروردین ماه سال ۹۵ بیش از ۷۲% از مالکیت این شرکت توسط گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی از سرمایه‌گذاری بهمن خریداری شد. شرکت سرمایه‌گذاری جامی به عنوان بازوی اجرایی، در جهت تحقق به استراتژی تنوع بخشی سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی مانند اوراق با درآمد ثابت و سرمایه‌گذاری‌های خرد بورسی برای گروه توسعه صنعتی ایران عمل می‌کند.

شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران

شرکت سرمایه‌گذاری اعتبار ایران به عنوان یک شرکت تولیدی در سال ۱۳۴۹ در صنعت خودرویی از سوی گروه بهمن تاسیس شد. این شرکت در اردیبهشت ماه ۱۳۵۲ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد، در سال ۱۳۸۳ تغییر موضوع فعالیت شرکت از تولیدی به سرمایه‌گذاری تصویب شد و در سال ۱۳۸۴ نام شرکت از دوچرخه و موتورسيکلت سازی ايران (سهامی عام) به شرکت سرمايه‌گذاری اعتبار ايران (سهامی عام) تغییر یافت. همچنین نماد شرکت از گروه خودرو سازی به گروه واسطه‌گری‌های مالی منتقل شد و در سال ۹۵ طی تغییر نماد جدید شرکت ( واعتبار) توسط هیات پذیرش بورس تصویب شد. در اسفندماه ۱۳۹۳، گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران بیش از ۸۱ درصد از مالکیت شرکت سرمایه‌گذاری اعتبار ایران را از گروه سرمایه‌گذاری بهمن به‌صورت اقساطی خریداری نمود. ازآن‌پس این شرکت به‌عنوان بازوی اجراییِ بورسی گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران، در راستای سرمایه‌گذاری‌های خرد بورسی و بازار کالایی و آتی ایفای نقش می‌کند. در حال حاضر اقساط معامله به طور کامل تسویه شده است.
سود شرکت سرمایه‌گذاری اعتبار ایران از زمان تحصیل، سالانه به‌طور متوسط ۲۲% رشد داشته است.

شرکت سرمایه گذاری پایا تدبیر پارسا

شرکت توسعه صنایع معدنی امید در سال ۱۳۹۰ به عنوان یک شرکت تخصصی سرمایه¬گذاری در صنایع معدنی (سهامی خاص) توسط گروه سرمایه‌گذاری امید تاسیس شد. گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران صد در صد مالکیت شرکت توسعه صنایع معدنی امید را از شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به‌صورت اقساطی خریداری نمود. پس از خرید این شرکت، با بهینه‌سازی سبد سهام سرمایه‌گذاری و کاهش هزینه‌ها، سودآوری در این شرکت افزایش یافت. در مهرماه همان سال، نام شرکت به پایا تدبیر پارسا تغییر یافت و ازآن‌‌ پس این شرکت با سهام مدیریتی سرمایه‌گذاری سبحان به‌عنوان بازوی اجرایی گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران در تحقق فرآیند خصوصی سازی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایفای نقش می‌کند.